Chcesz sprzedać dom? Jeśli tak, przed Tobą poważne wyzwanie. Czy wiesz, że niektóre domy na sprzedaż w Grudziądzu latami czekają na kupca? Wiele zależy od tego, jak przygotujesz się do procesu sprzedaży oraz czy zrobisz to samodzielnie, czy przy wsparciu ekspertów. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby szybko podpisać umowę na korzystnych warunkach.

Sprzedaż domu: samodzielnie czy z biurem nieruchomości?

Powyższe pytanie jest pierwszym, które powinieneś sobie zadać, jeśli masz dom na sprzedaż. Grudziądz czy inne miasta – wszędzie czeka na Ciebie wiele wyzwań, zarówno prawnych, jak i tych związanych z przygotowaniem nieruchomości, marketingiem oraz obsługą potencjalnego klienta. W teorii wszystkimi tymi kwestiami możesz się zająć na własną rękę. Jednak w praktyce po drodze pojawia się wiele przeszkód, które osobie bez doświadczenia i wiedzy w temacie nieruchomości będzie trudno pokonać. – Agent nieruchomości przejmuje na siebie wszystkie wyzwania związane ze sprzedażą domu i podejmuje precyzyjne działania, dzięki którym transakcję można sfinalizować w krótkim czasie. Dzięki temu właściciel ogranicza koszty, na które narażałoby go wielomiesięczne utrzymywanie budynku aż do momentu sprzedaży – wyjaśnia Natalia Lamkowska, właścicielka doświadczonego biura nieruchomości w Grudziądzu.

Sprzedaż domu krok po kroku – co trzeba zrobić?

Jakie kroki musisz podjąć, aby sprzedać dom w krótkim czasie? Oto opis tego procesu krok po kroku.

  1. Sprawdź stan prawny nieruchomości

Problemy prawne mogą bardzo utrudnić lub uniemożliwić sprzedaż domu. O jakich przeszkodach mowa? Wyzwaniami mogą być m.in.:

  • sytuacje, w których dom ma kilkoro właścicieli, a nie wszyscy są skłonni do sprzedania swoich części,
  • obciążenia hipoteki nieruchomości – np. w związku z niespłaconym kredytem czy innymi długami właścicieli,
  • brak księgi wieczystej.

Upewnij się też, że dysponujesz całą dokumentacją niezbędną do dokonania transakcji – potrzebny jest przede wszystkim akt własności domu i działki.

  1. Dokonaj wyceny nieruchomości

Pamiętaj przy tym, że wycena nie powinna się odbyć tylko na podstawie przejrzenia przez Ciebie ofert zbliżonych do Twojej. Takie szacowanie jest bardzo nieprecyzyjne, ponieważ ostateczna cena jest uzależniona od wielu czynników, np. od stanu technicznego budynku, jego wyposażenia, lokalizacji czy sposobu zagospodarowania otoczenia domu. Dlatego warto tę kwestię skonsultować i przedyskutować z agentem nieruchomości. On znacznie lepiej zna realne stawki obowiązujące na lokalnym rynku.

  1. Przygotuj dom do sprzedaży, aby prezentował się atrakcyjnie

Nie chodzi o wykonanie generalnego remontu, a o takie odświeżenie budynku i jego otoczenia, aby prezentowały się atrakcyjnie dla potencjalnego kupującego. Istotne będą np.:

  • uporządkowanie terenu posesji i oczyszczenie go,
  • odświeżenie ścian wewnątrz budynku poprzez ich pomalowanie,
  • pozbycie się zbędnego wyposażenia,
  • gruntowne posprzątanie domu, a czasami również jego ozonowanie, aby pozbyć się przykrych zapachów.

Ważną rolę odegra też staging, a więc zaaranżowanie przestrzeni – tak, aby kupujący mógł sobie wyobrazić, jak sam urządzi poszczególne wnętrza.

Przygotowane wnętrza domu oraz teren całej posesji należy także umiejętnie sfotografować – zdjęcia są bardzo istotne dla potencjalnych kupujących. Dlatego warto rozważyć zamówienie profesjonalnych zdjęć.

Pamiętaj także, że dom na sprzedaż trzeba umiejętnie zaprezentować kupującym podczas spotkań z nimi. Najlepiej, jeśli poprowadzi je doświadczony agent nieruchomości – umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne eksperta pomogą przekonać potencjalnego nabywcę do sfinalizowania transakcji.